Deszczówka do zieleni miejskiej
Dlaczego musimy zmienić nasze podejście do deszczówki?
Zabudowujemy coraz bardziej nasze miasta. Utwardzone place, parkingi, chodniki i budynki. Wszystko to zmniejsza powierzchnię wsiąkania deszczu – tzw. powierzchnię biologicznie czynną. Coraz mniejsze zasilanie wód gruntowych nie pozwala na właściwe nawodnienie roślin.
Uszczelnianie ziemi sprawia, że deszczówka trafia do kanalizacji, a w czasie suszy musimy podlewać zieleń wodą z kranu. Podczas gwałtownych opadów (zdarzających się coraz częściej) szybki spływ wody powoduje lokalne podtopienia i wymywanie gruntu.
Beczka na deszczówkę
Fundacja Psubraty będzie w maju 2020 montować beczki na deszczówkę na terenie jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych – SM Podleśna na Bielanach. Powstanie tam również ogród deszczowy w pojemniku. Ten projekt o nazwie „Deszczówka do zieleni na Podleśnej” jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”. Łącznie zainstalowane przez nas beczki i ogród deszczowy w pojemniku pomieszczą 2000 litrów deszczu!!!
W poprzednim roku zamontowaliśmy pilotażowe beczki na deszczówkę na Kabatach – innym warszawskim osiedlu. Zeszłoroczny projekt został dofinansowany w ramach VI edycji programu „Decydujesz, pomagamy”.
Beczka, czy zbiornik na deszczówkę to pojemnik, który zbiera i przechowuje wodę z dachów i rur spustowych do późniejszego podlewania trawników i ogrodów. Przy opadzie deszczu wielkości 10 mm (czyli około 2 godziny umiarkowanego opadu), z daszku o wielkości 30m² zbierzemy 300 litrów wody.
Beczka na deszczówkę pomoże nam w obniżeniu rachunku za wodę. Jednak przede wszystkim pozwoli nam na dostęp do wydy w przyogródku / ogródku czy innym miejscu, gdzie chcielibyśmy podlewać rośliny, a nie ma tam źródła wody.
Poza tym tak jak inne metody retencji, zmniejszają zanieczyszczenie wody wpadającej do rzek (woda spływająca z ulic i parkingów oczyszcza się w strefie korzeni i gleby) oraz zmniejszają erozję gleb (ulewne opady wypłukują urodzajną warstwę ziemi i substancje odżywcze).
Jak zbierać deszczówkę?
Beczka o pojemności 310 litrów, ustawiona przez Fundację Psubraty na terenie warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej Kabaty, fot. Psubraty
Wodę opadową możesz retencjonować na wiele sposobów w zależności od tego jakie masz potrzeby i możliwości:
Czym jest ogród deszczowy?
Czy zauważyłeś, że ulice i chodniki są najniżej położonymi miejscami w przestrzeni miasta, a obszary zielone najczęściej są na lekkich podwyższeniach lub wręcz górkach? W czasie ulewy przynosi to fatalne efekty. Gleba jest też wówczas bardziej zagrożona erozją.
Ogrody deszczowe działają dokładnie odwrotnie. To specjalnie zaprojektowane kompozycje roślinne,
posadzone na odpowiednio przygotowanym podłożu, które filtruje i zatrzymuje wodę opadową w krajobrazie. Zakładane w zagłębieniach terenu, przy kanałach burzowych lub w miejscach bezpośrednio sąsiadujących z nawierzchnią utwardzoną, pozwalają na stopniowe wchłanianie i wykorzystanie deszczówki przez rośliny.
Tåsinge-Plads w Sztokholmie fot. Ch. Brondum
Jak wykonać ogród deszczowy w pojemniku?
Zasady wykonania ogrodu deszczowego w skrzyni jak i w gruncie są podobne: powierzchnia ogrodu deszczowego zasilanego wodą deszczową spływającą z dachu powinna stanowić około 2% powierzchni dachu lub nawierzchni utwardzonej, z której odprowadzana jest woda.
Poniżej znajdziecie w punktach szczegółowe porady jak wykonać ogród deszczowy w pojemniku:
Jakie rośliny dobrać?
Na sam koniec obficie podlewamy posadzone rośliny, aby szybciej zaczęły się ukorzeniać.
Dzięki powolnej filtracji przez strefę korzeniową, woda jest oczyszczana (z metali ciężkich, węglowodorów, a także z nadmiaru związków organicznych).
Gatunki roślin dobieramy w zależności od miejsca i możliwej głębokości wody, na którą będą narażone rośliny. Sadzimy je około 15% gęściej niż ogrodnicze zalecenia dla danego gatunku.
Podłużny ogród deszczowy pod Urzędem Gminy Izabelin, fot. Psubraty
Korzyści płynące z ogrodów deszczowych – usługi ekosystemów
Intuicyjnie wiemy, że przebywanie na łonie przyrody wzmacnia nasz organizm i koi zmysły zmęczone miejskim zgiełkiem. Jednak wszystkie obszary zieleni świadczą dla nas także innego rodzaju usługi. Tak zwane usługi regulacyjne.
Regulacyjne usługi naturalnych, półnaturalnych i zaprojektowanych terenów mokradłowych, zielonych dachów i deszczowych ogrodów: