Psubraty – nazwa nie jest przypadkowa! Nicponie i huncwoty, z wielkim sercem dla przyrody. Tworzymy niewielki i zgrany zespół, wykorzystując swoje  (dość unikalne) zdolności w różnorodnych projektach. Wystartowaliśmy w 2017 roku i od razu rozpoczęliśmy z psubrackim rozmachem – międzynarodowo! Akcją związana z ochroną migrujących ptaków w Polsce i Europie. Druga psubracka noga jest zakorzeniona w środowisku wodnym i ochronie bioróżnorodności.

REALIZOWANE I WSPÓŁREALIZOWANE PRZEZ NAS PROJEKTY, WYDARZENIA I KOALICJE

Łączą Nas Ptaki

W Europie ginie co roku z rąk myśliwych i kłusowników ponad 100 milionów ptaków! To wszystko wobec zanikania wielu gatunków, rzędu 50-90% w ciągu zaledwie 30 lat. Kampania edukacyjna na rzecz ochrony migrujących ptaków skierowana jest do najmłodszych mieszkańców Europy.

Mazurski Folwark

Mazurski Folwark

Nasz dom, wśród pól, pastwisk i podmokłych lasów. Tu prowadzimy eko-agro-turystykę i gospodarstwo, w którym staramy się stosować naszą naczelną zasadę: „po pierwsze – przyroda”. Goście mogą nie tylko odpocząć z dala od cywilizacji, ale też spróbować roślinnej kuchni opartej o nasz ogród i sad.

Dzika Infrastruktura

Projekt „Dzika Infrastruktura – korytarze ekologiczne” to inicjatywa na rzecz promocji dzikiej, nieokiełznanej przyrody w miastach. To również szereg publikacji odnośnie wskazówek i dobrych praktyk sprzyjających miejskiej przyrodzie. Poprzez kontakt z prawdziwą przyrodą – podnieśmy sobie jakość życia!

Niech Żyją!

Koalicja ponad 40 organizacji przyrodniczych, wielu naukowców, ornitologów, przyrodników. Naszym celem jest społeczna kontrola łowiectwa i ograniczanie przywilejów myśliwych. Dążymy do wprowadzenie bezwarunkowego zakazu polowań na ptaki w Polsce.

Ratujmy Rzeki

Koalicja Ratujmy Rzeki skupia organizacje zajmujące się ochroną polskich rzek, potoków, obszarów wodno-błotnych. Mamy nadzieję, że nasz wspólny głos zostanie lepiej usłyszany, i że uda nam się przekonać decydentów do powstrzymania dalszej degradacji zasobów wodnych Polski.

Wróbliczenie

Akcja miejskiego monitoringu wróbli i mazurków w konwencji „Citizen Science” – zebrane za pomocą mobilnej aplikacji dane służą analizie zmian populacji ptaków w miastach na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Co wpływa na te zmiany? Co sprzyja, a co niweczy szanse wróbli na odbudowę populacji?

Deszczówka do zieleni

Deszczówka do zieleni

Dlaczego warto retencjonować deszczówkę? Katastrofa klimatyczna oznacza o wiele rzadsze i bardziej intensywne opady. Beczki na deszczówkę pozwalają zmagazynować wodę w celu późniejszego wykorzystania jej do podlewania. Zapobiegają również podtopieniom w wyniku nawalnych opadów.

Rajd Ptasiarzy

Rajd Ptasiarzy

Coroczne, jednodniowe wydarzenie, w którym najlepsi i najbardziej wytrwali polscy ornitolodzy i miłośnicy ptaków stają (w drużynach) w szranki, z zadaniem odnalezienia w ciągu 24 godzin jak największej liczby gatunków ptaków. Najlepsi notują ponad 150 unikalnych obserwacji!

Wielki Rok

Wielki Rok

Jak wiele gatunków ptaków jesteś w stanie dostrzec w ciągu jednego roku? Wielki Rok to tylko pozornie rywalizacja miłośników ptaków. W praktyce to wielka przygoda, która jednocześnie służy popularyzacji obserwacji ptaków i zbieraniu danych do celów naukowych.

Warszawski Wielki Rok

Warszawski Wielki Rok

Lokalna, warszawska edycja „Wielkiego Roku”. Od swojego dużego brata odróżniają ją o wiele bliższe relacje uczestników. Współpracujemy ze sobą nie tylko na rzecz publikacji zebranych informacji wśród wwr-owiczów, ale też w celu wykorzystania tych danych do ochrony zanikających miejskich ostoi ptaków.

Noc Sów

Jedyna taka noc w Polsce! W tym wydarzeniu prowadzonym przez Ptaki Polskie bierze udział każdego roku kilkanaście tysięcy uczestników, już prawie od 10 lat. Podczas tych wieczornych spacerów łączymy miłośników Sów, pasjonatów Przyrody, poszukiwaczy wiedzy i tych, którzy chcą po prostu mądrze spędzić czas z rodziną.

Ogród na pTak!

Ogród na pTak!

WŁĄCZ OGRÓD NA pTAK! to pierwsza taka akcja w Polsce! Ogrody w coraz gęściej zaludnionym i zabudowanym świecie stają się najważniejszym siedliskiem dla wielu zwierząt, a dla nas miejscem odnowy. Psubraty zaglądają do tego wydarzenia Ptaków Polskich, aby wyrównać grządki w ogrodzie na pTAK! i podlać je wiedzą.

United For Birds

United For Birds

Wspólna inicjatywa na rzecz usunięcia zagrożonych gatunków ptaków z listy łownej Ptasiej Dyrektywy. Naukowcy. Ornitolodzy. Przyrodnicy. Organizacje. Pierwszy tak szeroki głos polskiego środowiska ornitologów i przyrodników, poparty analizą prawną zapisów i załączników dyrektywy 2009/147/WE z 30 listopada 2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa.

O NAS

Adres:
Fundacja Psubraty
Lisy 19
19-520 Banie Mazurskie

bank: PL52109025900000000154404243
SWIFT: WBKPPLPP

NIP: 9512446181
REGON: 368352892
KRS: 0000696297
ePUAP: /FundacjaPsubraty/domyslna

Projektowanie rozwiązań informatycznych

Strony internetowe i złożone rozwiązania bazodanowe potrzebne są w wielu inicjatywach, dlatego maczamy palce w różnych projektach prowadzonych przez zaprzyjaźnione organizacje.

Rozwiązania GIS

Systemy Geograficznej Informacji Przestrzennej, łącząc dane i mapy – to nie tylko coraz częstsza metoda tłumaczenia pewnych zjawisk, ale też nasz konik! Nasze przykładowe mapy znajdziesz tutaj.

Woda i hydrografia

Cieki, zbiorniki wodne, obszary zabagnione, źródła, rzeki i torfowiska – wszystkie są nam niezwykle bliskie i od lat zajmujemy się ich badaniem i kartowaniem.

Przemysław Gumułka
Przemysław GumułkaPrezez Zarządu
Rolnik w najpiękniejszym miejscu na Ziemi. Lubi podpatrywać stworzenia niepozorne, nieśmiałe i schowane przed nami w trzcinach lub niedostępnych mokradłach. Specjalizacja: statystyka, analiza danych, wykorzystywanie zbiorów informacji w projektach środowiskowych.
Barbara Grzebulska
Barbara GrzebulskaWiceprezeska Zarządu
hydrolożka i kartografka, zawodowo chroniła mokradła pracując w Regionalnym Centrum Ekologicznym. Zamiłowania: ornitologia, ekologia i rozwój osobisty. Współzałożycielka międzynarodowej organizacji Youth Water Community CEE. Wolontariuszka w różnych organizacjach ekologicznych.

STATUT I INNE DOKUMENTY

KONTAKT

    WSPARCIE

    Najważniejszym wsparciem jest WASZ aktywizm i społeczny udział w przeciwdziałaniu okrucieństwu wobec ptaków i całej dzikiej przyrody.

    Wsparcie finansowe pozwoli nam jednak zdecydowanie skuteczniej działać. Pracujemy całkowicie społecznie. Oto dane naszego rachunku bankowego:

    Fundacja Psubraty, Lisy 19, 19-520 Banie Mazurskie
    nr konta w banku Santander: 52109025900000000154404243